debeściak debeściak
583
BLOG

Wielkie Obchody Wielkiej Rocznicy Wielkiej Katastrofy!!!

debeściak debeściak Polityka Obserwuj notkę 16
 
 
CZYLI NADĘTY PISOWSKI BALON
 
który przebija choćby marcowe badanie CBOS:
 
 
87 proc. Polaków uważa, że katastrofa smoleńska jest obecnie przede wszystkim narzędziem w walce politycznej; 85 proc.- że jest wygodnym tematem zastępczym, odciągającym uwagę społeczeństwa od ważnych spraw bieżących. 78 proc. badanych ocenia ciągłe mówienie o wydarzeniach z 10 kwietnia 2010 r. jako nudne i irytujące.
 
84 proc. badanych zgadza się ze stwierdzeniem, że wysuwane przez wiele środowisk propozycje uczczenia rocznicy tragedii pod Smoleńskiem stanowią element gry politycznej.
 
2 proc. ankietowanych chce osobiście wziąć udział w zorganizowanych obchodach zbiorowych, 45 proc. chce uczcić pamięć ofiar katastrofy na swój sposób, ale aż 51 proc. nie zamierza tej rocznicy w ogóle obchodzić, przy tym 70 proc. uważa, że po prostu szkoda na nie publicznych pieniędzy.
 
Spośród różnych pomysłów uczczenia rocznicy katastrofy smoleńskiej z największą aprobatą spotykają się prywatne uroczystości przy grobach ofiar, do których przychylnie ustosunkowuje się 89 proc. badanych. 79 proc. pozytywnie wypowiada się o propozycji oficjalnych obchodów państwowych na warszawskich Powązkach.
Wśród pomysłów akceptowanych przez większość Polaków znalazła się także pielgrzymka do Smoleńska części rodzin ofiar katastrofy (58 proc.) oraz kameralne uroczystości na płycie lotniska wojskowego w Warszawie bez udziału mediów i polityków (51 proc.).
50 proc. respondentów przychylnie wypowiada się o ewentualnych wspólnych uroczystościach polsko-rosyjskich w Smoleńsku. Z mniejszym uznaniem spotyka się koncepcja równoległych obchodów w Polsce i Rosji połączonych tzw. telemostem (40 proc.), rocznicowych koncertów i innych wydarzeń artystycznych (36 proc.) oraz niezależnych obchodów organizowanych przez PiS w Krakowie (30 proc.).
W zdecydowanej mniejszości (15 proc.) pozostają respondenci popierający pomysł wielodniowych obchodów organizowanych przez środowisko "Gazety Polskiej", rozpoczynających się w przeddzień rocznicy katastrofy protestem przeciwko raportowi MAK.
 
W porównaniu z sondażem przeprowadzonym krótko po katastrofie, w którym 76 proc. dorosłych mieszkańców Polski przyznawało, iż uczciło pamięć zmarłych pod Smoleńskiem, tegoroczne odpowiedzi ankietowanych wskazują na ostudzenie emocji i zdystansowanie się do tematu tragedii. Ponad dwukrotnie wzrósł odsetek respondentów w ogóle niezainteresowanych upamiętnianiem ofiar (z 23 proc. do 51 proc.).
Jednocześnie wyraźnie zmniejszył się (o 19 pkt proc.) odsetek tych, którzy zamierzają uczestniczyć w zorganizowanych uroczystościach, obrzędach bądź manifestacjach. W stosunku do zachowań deklarowanych w maju ubiegłego roku zmalała też grupa osób planujących uczcić te tragiczne wydarzenia na swój własny sposób (o 10 pkt proc.).
 
79 proc. osób akcentujących bezprecedensowe znaczenie wydarzeń z 10 kwietnia 2010 r. uważa, iż o Smoleńsku mówi się dziś za dużo. Przekonanie to wyraża 83 proc. ogółu badanych.
 
69 proc. respondentów jest zdania, że katastrofa zwiększyła liczbę konfliktów na polskiej scenie politycznej. 25 proc. ogółu respondentów uważa, iż po 10 kwietnia nic się w tym obszarze nie zmieniło. Zaledwie 2 proc. badanych twierdzi, że katastrofa ograniczyła liczbę sporów politycznych.
 
W ocenach wpływu katastrofy na postawy całego społeczeństwa dominuje (67 proc.) opinia, że tragedia smoleńska nie zmieniła Polaków. 24 proc. sądzi, iż zmieniliśmy się na gorsze, a 4 proc. dostrzega zmiany pozytywne.
 
 
 
POLACY NIE CHCĄ POMNIKA KACZYŃSKIEGO
 
najgorszego prezydenta III RP:
 
 
Ponad dwie trzecie Polaków nie chce, żeby na Krakowskim Przedmieściu stanął pomnik Lecha Kaczyńskiego - wynika z sondażu MillwardBrown SMG/KRC dla "Faktów" TVN. Przeciwnego zdania jest niespełna jedna czwarta badanych.
 
Ankietowanym zadano pytanie: Czy Pana(i) zdaniem w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu powinien powstać pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego? 38 procent odpowiedziało "zdecydowanie nie", "raczej nie" kolejne 30 procent.
Raczej za pomnikiem prezydenta na Krakowskim Przedmieściu było 14 procent, a zdecydowanie przekonanych do tego pomysłu było 10 procent. 7 procent nie ma zdania...
 
 
 
TAKA JEST PRAWDA, PRAWACTWO!
 
Pamiętajcie o tym, szczytując za 4 dni.
 
 
 
 
Źródła:
CBOS/PAP
 
 

  

debeściak
O mnie debeściak

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka